در این جلسه دبیر علمی کنگره، آقای دکتر عبدی پور اظهار داشت: «این کنگره براساس بیانات مقام معظم رهبری در سفر به استان یزد و اشاره به علمای آن دیار از جمله علامه ملاعبدالله بهابادی که علاوه بر ابعاد علمی و شاگرد پروری نمایی از ولایت فقیه را به جامعه ارائه داده ، آغاز به کار نموده است.» همچنین دبیر علمی کنگره گزارشی از عملکرد کنگره تاکنون ارائه نمود.

آقای دکتر ابوطالبی ضمن خوش آمدگویی گفت: «من علیرغم مطالعاتی که درخصوص علما و حکومت دوره صفویه داشته ام، لکن ابعاد شخصیت و عملکرد علامه بهابادی را نخوانده و نمی دانستم و متأسفانه ایشان حتی در جامعه علمی هم به درستی معرفی نشده اند. این که طلاب و دانش پژوهان بدانندکه یک شخصیت منطقی دارای ابعاد سیاسی و اجتماعی به صورت عملی بوده، بسیار مهم و تأثیرگذار است. معرفی این شخصیت علمی به منطقه ایشان و به کل کشور هویت بخشی می کند.»

دکتر ابوطالبی با معرفی دایره المعارف علوم عقلی گفت: «یکی از ظرفیت هایی که ما داریم دایره المعارف علوم عقلی است که به طور مفصل روی آن کار شده و حدود بیست سال زمان برده و مهمترین اقدام گروه محققین، نمایه زنی کتاب های منطق، عرفان و فلسفه و استخراج موضوع بوده است. حتی در زمینه منطق جدید و عرفان ادبی کار شده و به دلیل تفحص زیاد، احتمالاً به حواشی کتاب ملاعبدالله هم رسیده اند. البته هنوز وارد موضوعات دایره المعارف نشده اند و مشغول جمع آوری نمایه ها برای محققین هستند. مناسب است که شما یک جلسه با بخش منطق آن داشته باشید که تبادل اطلاعات با آن ها بشود که این مسئله هم برای آنها و هم برای دبیرخانه کنگره مناسب است.»

معاون پژوهش موسسه امام خمینی (ره) بیان داشت: «اگر موضوعات و محتوای مناسب در اختیار ما بگذارید می‌توانیم به گروه ها و اساتید و همچنین به پژوهشگران و دانشجویان برای ارائه مقاله و پایان نامه معرفی نماییم. این اقدام می تواند مقدمه نشست های علمی و تألیف کتاب و ... شود. در زمینه استفاده از فضای مناسب برای نشست های مشترک و فراخوان برای موضوعات مختلف، آمادگی همکاری داریم.»

دکتر ابوطالبی اظهار داشت: «البته مسأله موجود، ناشناخته بودن این شخصیت است که در این زمینه می بایست اطلاعات درخصوص ایشان و محتواهای مرتبط، انتشار یابد.»

ویژه نامه ها

ویژه نامه 1 ویژه نامه 2  معرفی آثار  معرفی آثار(انگلیسی)
ویژه نامه (عربی) حکیم بهابادی در یک نگاه (فارسی) حکیم بهابادی در یک نگاه (انگلیسی) حکیم بهابادی در یک نگاه (ترکی)
TPL_BACKTOTOP