در جریان نشست مسئولان کنگره بین‌المللی علامه بهابادی یزدی و رایزن فرهنگی کشورمان در بغداد، شخصیت، سیره و افکار علامه بهابادی و راه‌های توسعه همکاری فرهنگی بین دو کشور بررسی شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اعضای کمیته مرکزی کنگره بین‌المللی علامه بهابادی یزدی در جریان سفر به کشور عراق و حضور در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حجت‌الاسلام غلامرضا اباذری، رایزن و محمدجواد نجفی، مسئول علمی ـ دانشگاهی این نمایندگی، دیدار و گفت‌وگو کردند.

این نشست با هدف برگزاری نشست‌های علمی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی عراق در خصوص شخصیت، سیره و افکار علامه بهابادی با مشارکت رایزنی فرهنگی انجام شد.

رایزنی فرهنگی ایران در بغداد در سال جاری برنامه‌های مختلفی در خصوص برگزاری و حمایت از همایش‌ها و رویدادهای علمی و پژوهشی ایرانی در عراق را در پیش گرفته که می‌توان به شاخص‌ترین آنها در سه ماهه اول سال جاری نظیر برگزاری کنگره علامه طباطبایی(ره) در بیت الحکمه بغداد و پشتیبانی در برگزاری نشست‌های علمی این کنگره در دانشگاه‌های مختلف عراق، اعزام اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگران عراقی به همایش بین‌المللی اربعین دانشگاه شهید بهشتی(ره) و انجام مقدمات لازم برای همایش علمی علامه بهابادی یزدی اشاره کرد.

دیدار هیأت اعزامی جمهوری اسلامی ایران با اساتید عراقی دانشگاهی و حوزوی و پژوهشگران علوم انسانی و بازدید از مأخذ و کتابخانه‌های تاریخی و مراکز پژوهشی عراق از برنامه‌های رایزنی فرهنگی ایران در عراق در این خصوص بود. این همایش نیمه دوم سال جاری با حضور برخی از اساتید و پژوهشگران عراقی در حوزه علوم انسانی در ایران برگزار می‌شود که قبل از آن همراه با پیش نشست‌های علمی دیگری در عراق اجرایی خواهد شد. بنابر اعلام این خبر، ملاعبدالله بهابادی (درگذشتهٔ ۹۸۱ قمری)، فیلسوف، منطق‌دان و مؤلف «الحاشیه علی تهذیب المنطق» مشهور به حاشیه ملا عبدالله حاشیه‌ای است بر کتاب «تهذیب المنطق» تفتازانی که تا به امروزه نیز یکی از کتب معروف در حوزه‌های علمیه است. وی و نوادگانش حدود ۱۰۰ سال تولیت مقدس بارگاه علوی بودند. بهابادی در علم تفسیر نیز سه کتاب دارد و در فقه چند اثر و در فلسفه و کلام و بلاغت نیز آثاری ارزنده دارد که توسط کنگره بزرگداشت وی در دست چاپ است. مجموع آثار او به ۲۰ عدد می‌رسد که اغلب عربی و بعضاً فارسی است.

ویژه نامه ها

ویژه نامه 1 ویژه نامه 2  معرفی آثار  معرفی آثار(انگلیسی)
ویژه نامه (عربی) حکیم بهابادی در یک نگاه (فارسی) حکیم بهابادی در یک نگاه (انگلیسی) حکیم بهابادی در یک نگاه (ترکی)
TPL_BACKTOTOP