جلسه و گفتگوی دبیر علمی کنگره بین المللی علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی با مدیر مجمع عالی حکمت اسلامی قم

در این جلسه که با بررسی زمینه های مشترک علمی و دستیابی به نتایج ارزشمند جهت ارائه به کنگره در محل مجمع عالی حکمت اسلامی قم برگزار شد . دکتر خراسانی عملیاتی سازی پروژه را به بخش های مختلفی تقسیم کرد تا در هر بخش کارگروهی تخصصی مسئولیت انجام آن را به عهده بگیرند .

 ایشان فراهم شدن بستر مناسب برای یک کار مشترک تخصصی و علمی با دبیرخانه کنگره به فال نیک گرفته و در ادامه افزودند :  موضوعات فراخوان مقالات توسط مسئول همکاری های علمی مجمع جناب حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده و از طریق فضای مجازی و پیام رسان های مجمع برای اساتید و اعضای هیئت علمی اطلاع رسانی خواهد شد . که در این بستر افرادی زیادی هستند که با مجمع عالی حکمت اسلامی در ارتباط می باشند .

در بخش برگزاری پیش نشست ها نیز این امکان وجود دارد که ابتدا موضوعی تعیین و پس از بررسی آن اجرا گردد .

دکتر خراسانی بر ضرروت نقد نظریات و مکتوبات اساتیدی که در مورد اندیشه های منطقی ، کلامی ، فلسفی و سیاسی علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی می گویند یا می نویسند تأکید کرده و این ابزار را جزء مقومات و استحکام بحث این اساتید در ارائه نهایی به کنگره برشمردند و آن را برای بالا بردن راندمان و کیفیت بحث ها ضروری دانستند .

موضوع دیگری که در این جلسه مطرح شد بحث منطق ملا عبدالله یزدی بود که از اهمیت خاص و ویژه ای در میان سایر بحث ها برخوردار است چرا که همه ایشان را با منطقش می شناسند و تألیفاتش سالها محفل گرم دروس حوزوی بوده است .

مدیر مجمع حکمت اسلامی برای ارائه این موضوع بسیار مهم ، لازم و ضروری دانستند از شخصیتی برای بررسی اندیشه های منطقی علامه بهره گرفته شود که مشرف و مسلط به آراء منطقی وی باشد . آقای عسکری سلیمانی ازجمله شخصیت های اندیشمند و فرهیخته ای است که در این حوزه بهترین گزینه انتخابی می باشند . و البته دکتر عظیمی نیز در این امر تبحر و تجربه لازم را دارند.

پیشنهاد ارائه یک گزارش یا بحث علمی در گروه معرفت شناسی و منطق نیز از مواردی بود که در این جلسه مطرح شد که دکتر خراسانی بدان اشاره نموده و آن را باعث باز شدن افق های جدید برای پژوهشگران و اندیشمندان دانستند .

آقای عسکری سلیمانی می توانند بر بحث هایی که در حوزه منطق داده و یا ارائه می گردد نظارت داشته که این  نیز به غنای مباحث و موضوعات مطروحه علمی می افزاید .

همچنین دکتر خراسانی دعوت از آقای عسکری سلیمانی در مجمع و برگزاری دو نشست تخصصی با ایشان را از مواردی به حساب آوردند که بسیار می تواند بر یک ارائه مفید و کم اشکال کمک نماید .

دبیر علمی کنگره نیز با استقبال از پیشنهادات مطرح شده در جلسه و ابراز خرسندی از همکاری مجمع عالی حکمت اسلامی با دبیرخانه کنگره از مدرسه شیراز و اندیشه های کلامی وفلسفی آن عصر مطالبی را بیان کرده و از مدیر مجمع در خواست کردند که اگر در این زمینه نیز تحقیقاتی صورت گرفته آن تجربه را در اختیار دبیرخانه قرار دهند .

دکتر خراسانی با ایراد این مطلب که پژوهشهایی هر چند ناتمام صورت گرفته اما آقای کاکایی از اعضای شورای مجمع در شیراز که این پروژه را در دست داشته می تواند اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار بدهد که بهره گیری از ظرفیت های علمی ایشان قطعا به پیشرفت کار کمک کند .

از دیگر افرادی مانند دکتر عباسی رئیس دانشکده الهیات شیراز و دکتر دژکام  نیز می توان در این خصوص کمک گرفت . البته دکتر دژکام جزو افرادی هستند که در صورت فراهم بودن بستر مناسب علمی قطعاً جهت برگزاری یک نشست علمی تخصصی آمادگی خود را اعلام خواهند کرد .    

ویژه نامه ها

ویژه نامه 1 ویژه نامه 2  معرفی آثار  معرفی آثار(انگلیسی)
ویژه نامه (عربی) حکیم بهابادی در یک نگاه (فارسی) حکیم بهابادی در یک نگاه (انگلیسی) حکیم بهابادی در یک نگاه (ترکی)
TPL_BACKTOTOP