• با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید، بفرمایید نقش علما و بزرگانی همچون ملاعبدالله بهابادی در تحکيم مباني و ارزش‌هاي اسلامی تا به چه حد بوده است.

بسم الله الرحمن الرحیم؛ وجود رهبران، اندیشمندان و علما در هر جامعه‌ای به عنوان ارکان تأثیرگذار، نقش شریان‌های حیاتی را ایفا می‌کنند که اگر به موقع، درست و کارآمد عمل نکنند، آن ملت و جامعه دچار انحطاط، تنزّل و یا در معرض سقوط و اضمحلال قرار می‌گیرد. در حقیقت سکان‌دار هدایت مردم، علما و اندیشمندان هستند.

هویت‌زدایی و یا هویت‌بخشی با تدبیر و درایت علما و اندیشمندان محقق می‌شود. شناخت ظرفیت‌ها و فرصت‌های جهان اسلام در جهت نیل به توسعه و فائق آمدن بر مشکلات و مسائل موجود و شناسایی و استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی که برای مواجه شدن با تهدیدها و کاستی‌ها در اختیار مسلمانان است و تدبیر راه‌حلِ برون‌رفت از وضعیت توسعه نیافتگی فعلی، با درایت و هوشیاری خواص و علمای جوامع اسلامی میسّر است. به عبارتی بقای اسلام و حوزه‌های علمیه با وجود شخصیت‌های عالمی همچون مرحوم علامه ملاعبدالله بهابادی یزدی بوده است. طلاب حوزه‌های علمیه نخستین بار با نام این فقیه منطقی با کتاب حاشیه ملاعبدالله آشنا می‌شوند؛ کتاب حاشیه بر منطق تفتازانی یکی از کتاب‌های درسی بود که در حوزه‌های علمیه در علم منطق تدریس می‌شد و می‌توان گفت کتاب عمیقی در علم منطق است. این کتاب گرانسنگ علارغم قرن‌ها فاصله از زمان نگارش آن همچنان به وسیله برخی از اساتید حوزه‌های علمیه تدریس می‌شود.

  • علامه ملاعبدالله بهابادی در جامعه علمی بیشتر به عالمی منطقی مشهور است و حال این که ایشان آثار بسیار متنوعی در علومی همچون تفسیر، کلام، بلاغت، فلسفه و حتی نجوم دارند. دیدگاه حضرتعالی در این خصوص چیست؟

متاسفانه غالباً این‌گونه است که هرگاه شخصیتی از جنبه‌ای از جهات شهرت پیدا می‌کند، از جنبه‌های دیگر او غفلت می‌شود. این مسئله نیز در خصوص ملاعبدالله بهابادی صدق می‌کند. از آنجا که معروف‌ترین اثر ملاعبدالله بهابادی در حوزه دانش منطق است این خود باعث شده است تا از جنبه‌های دیگر ایشان غفلت شود. در حالی که ایشان دارای آثار متنوعی در حوزه‌های مختلف علوم همچون تفسیر، فقه، اصول، فلسفه، منطق، کلام و بلاغت بوده و در آن حوزه‌ها تبحر داشت. وجود بزرگانی همچون شیخ بهایی در ردیف شاگردان ایشان کاشف از این مدعی است.

  • به نظر شما آنچه بیش از هر چیز دیگری در زندگی ملاعبدالله مورد توجه است چه چیزی است؟

از مهم‌ترین ویژگی ملاعبدالله بهابادی می‌توان به اخلاص و زهد ایشان اشاره کرد. البته در ابعاد مختلف تربیتی، اخلاقی و عرفانی این شخصیت والا مقام باید مقالات جداگانه‌ای نگاشته شود تا ابعاد مختلف ایشان برای جامعه معرفی گردد. در اینجا لازم است که اعتراف کنم ما در شناساندن بزرگان خود به جامعه کوتاهی کرده‌ایم. معرفي بزرگان دين به جوانان و نسل امروز بسيار ضروري است و جوانان ما بايد بدانند كه ما از چه سرمايه‌های عظيم و افتخاراتي برخورداريم. اگر اين مفاخر به جوانان و مردم معرفي شوند؛ در آينده دیگر به فراموشي سپرده نخواهند شد.

  • در پایان اگر نکته خاصی است بفرمایید.

با برگزاری همایش‌های این چنینی، طلاب با چنین شخصیت‌هایی آشنا می‌شوند و انگیزه لازم برای تالیف، تحقیق و پژوهش را پیدا می‌کنند تا به شخصیت‌های برجسته‌ای تبدیل شوند، از این نظر برگزاری همایش‌ها و بزرگداشت‌ها می‌تواند موثر باشد. لذا متولیان امور فرهنگی، پژوهشی و علمی باید چنین شخصیت‌هایی را معرفی کنند، به ویژه در دوران کنونی که امکانات و رسانه‌های فراوانی در اختیار ما قرار دارد، وظیفه داریم که این چهره‌ها را به طلاب و نسل جوان بشناسانیم. علاوه بر این یکی دیگر از کارهای مفیدی که این کنگره‌ها باید در دستور کار خود قرار دهد چاپ آثار آن بزرگان می‌باشد. به عقيده بنده هيچ خدمتي بالاتر از اين نيست كه انسان بتواند آثار گذشتگان را به خوبي حفظ و آن را به آيندگان و نسل جوان منتقل كند. نبايد اجازه دهيم كه اين آثار ارزشمند و گرانبها از بين برود.

ویژه نامه ها

ویژه نامه 1 ویژه نامه 2  معرفی آثار  معرفی آثار(انگلیسی)
ویژه نامه (عربی) حکیم بهابادی در یک نگاه (فارسی) حکیم بهابادی در یک نگاه (انگلیسی) حکیم بهابادی در یک نگاه (ترکی)
TPL_BACKTOTOP