مرکز المشوره للدراسات و التنمیه بغداد  یک مرکز تحقیقی ، پژوهشی با تخصص های علوم اسلامی و انسانی ، جمعی از اساتید برجسته دانشگاه بغداد را دعوت به همکاری نموده است در چندین همایش مشترک با چندین مرکز دانشگاهی و پژوهشگاه های داخلی و خارجی عراق مشارکت داشته اند .

در این نشست دکتر حیدر عبدالزهره  مدیر مرکز ،کنگره بزرگداشت علما و احیای آثار ایشان را جزو الزمات مراکز علمی دانست و احترام و ارج نهادن به علم و میراث گران سنگی که از ایشان به جا مانده است مایه فخر و مباهات دانستند و افزودند شخصیت های صاحب تفکر و تعقل که در تاریخ پژوهشی اسلام نقش بسزایی ایفا کرده اند قابل ستودن و احترام هستند و پرداختن به سیره علمی و عملی آن ها جزو وظایف سنگینی است که بر دوش دانشگاهیان و حوزویان گذاشته شده است هر چند نظریه ها و آرای مختلفی ارائه می شود اما این اختلاف عقاید و اندیشه ها امری طبیعی است و به تبیین ، نقد و کنکاش اندیشه های فکری و عملی علامه بهابادی کمک می کند تا نتایج حاصله ،  به نفع مذهب و دین بینجامد.

دکتر حیدر عبدالزهره با معرفی مدعوین و ضمن تشکر از تشکیل جلسه ، آن را مقدمه ای برای یک کار بزرگ دانست چرا که تا کنون هیچ تبیینی نسبت به این شخصیت ناشناخته و گمنام صورت نگرفته و تنها بخشی از آثار علامه در حوزه ها تدریس می شده و حوزویان او را با نام صاحب حاشیه شناخته و از دیگر ابعاد شخصیتی ایشان هیچ معرفتی ندارند. این عزم ما را برای تحقق بخشیدن برنامه های تنظیم شده همایش صد چندان می کند . با توجه به شناخت مختصری که پیرامون شخصیت علامه بدست آوردیم بخشی از این همایش به احیای نسخ خطی و تحقیق پیرامون آن ها و بخشی نیز ارائه مقالات و پایان نامه های ارشد و دکتری و همچنین برگزاری پیش نشست ها با موضوعات مختلف  می باشد که این مرکز  در بخش دوم می تواند با دبیرخانه کنگره مشارکت و همکاری داشته باشد .

اما قبل از هر چیز نقش مرکز در برگزاری همایش اهمیت دارد تا نسبت به مسئولیت ها و وظایف محوله به مرکز که همانا برگزاری نشست های مقدماتی و کارگاه ها آموزشی برای اساتید و دانشجویان و یا فراخوان مقالات پایان نامه های ارشد و دکتری جهت ارائه به همایش است ، واضح و شفاف سازی شود تا تداخلی با سایر مراکز نشود هر چند ما آمادگی همکاری با سایر مراکز و دانشگاه ها را داریم و تجربه همکاری با آن را هم داشته ایم .

این کنگره را می توان با نگاه های مختلف فکری ، سیاسی ، اجتماعی ، ادبیاتی و بلاغت و حتی توزیع جغرافیایی مورد بحث و ارائه موضوع قرار داد .

 همچنین مقرر شد اطلاعات مربوط به کنگره در قالب سی دی و دی وی دی در اختیار مرکز قرار گیرد و بخشی از این اطلاعات نیز به صورت چاپ کاغذی در اختیار اساتید و دانشجویان قرار گیرد تا بهتر و در حداقل وقت ممکن فراخوان برای اساتید و دانشجویان ارسال گردد و موضوعات نیز دسته بندی شود تا هر شخصی بتواند به فایل مورد نیاز خود به عنوان منبع دست یابد . بنابراین یکی از وظایف دبیرخانه در قبال مرکز المشوره در اختیار قراردادن موضوعات و تألیفات به همراه دسته بندی آن ها در قالب چند فایل و نیز ترجمه آن دسته از مقالات فارسی که به عنوان منبع بتوان از آن در ارائه مطلوب استفاده نمود .

مدیر مرکز المشوره للدراسات و التنمیه در ادامه از اساتید دعوت شده درخواست کرد هر گونه  پیشنهاد و یا  اظهار نظری در خصوص فراخوان مقالات ، پیش نشست ها ، کارگاه های آموزشی و همایش دارند ارائه نمایند.

ویژه نامه ها

ویژه نامه 1 ویژه نامه 2  معرفی آثار  معرفی آثار(انگلیسی)
ویژه نامه (عربی) حکیم بهابادی در یک نگاه (فارسی) حکیم بهابادی در یک نگاه (انگلیسی) حکیم بهابادی در یک نگاه (ترکی)
TPL_BACKTOTOP